PORADNIK ADAPTACYJNY DLA RODZICÓW

Co może zrobić Rodzic, aby ułatwić dziecku przekroczenie progu przedszkolnego?

• Wytwarzać u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola. Nie straszyć dziecka przedszkolem.

• Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do tego, jaki panuje w przedszkolu (np. zbliżone pory posiłków, przesunięcie drzemki na godzinę odpowiadającą     porze leżakowania).

• Kształtować u dziecka umiejętności porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi (poprzez zachętę do prowadzenia rozmów, dzielenie się przeżyciami).

• Włączyć dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, kupując wspólnie kocyk czy przytulankę, która będzie mu towarzyszyć.

• Przeprowadzić tzw. trening umiejętności społecznych, polegający na doświadczaniu przez dziecko przebywania z innymi dorosłymi i dziećmi, a także rozstania z rodzicami.

• Wdrażać dziecko do samoobsługi (samodzielne jedzenie łyżką, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby).

• Dostarczać dziecku materiały plastyczne, z którymi zetknie się w przedszkolu – np. kredki, farby, plastelina itp.

• Stopniowo oswajać dziecko z okolicą, budynkiem przedszkolnym, placem zabaw, a także salą i personelem placówki.

Rodzicu pamiętaj, że adaptację utrudniają:

          twoje wyrzuty sumienia,

         niepokój o dziecko,

         brak zaufania do placówki,

         podejrzliwość w stosunku do personelu,

         brak jasnych reguł,

         pośpiech, zdenerwowanie, spóźnianie się,

         brak czasu dla dziecka,

         brak zrozumienia dla jego zachowań, nadopiekuńczość.

Dobre rady na pierwszy dzień:

- opowiedz dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień i postaraj się, by tak było,

- wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności,

- możliwie konkretnie powiedz dziecku, kiedy je odbierzesz (np. po obiedzie,   a nie „za chwilkę") i koniecznie dotrzymaj obietnicy,

- nie przeciągaj pożegnania - nic tak nie utrwala płaczu dziecka jak świadomość, że za jego pomocą może ono osiągnąć to, na czym mu w danej chwili zależy,

- nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze; jeśli zrobisz to raz, będzie wiedziało, że łzami wszystko wymusi,

- nie wchodź do sali na dłużej razem z dzieckiem, pomyśli, że masz być razem z nim; przekaż dziecko nauczycielce i wyjdź z sali,

- bądź świadomy, że często drugie pożegnanie jest trudniejsze i bardziej dramatyczne od pierwszego

- zaufaj pracownikom przedszkola

- miej pewność, że Twoje dziecko sobie poradzi

Podstawowe rzeczy potrzebne do przedszkola dla 3 latków

W wyprawce przedszkolaka nie może zabraknąć:

• ubranek i bielizny na zmianę – rzeczy podpisane w woreczku materiałowym
  • kapci – podpisanych np. na podeszwie
  • pościeli – duży koc, kołdra, poduszka typu „Jasiek” - w pierwszej grupie dzieci leżakują.

Podstawowe rzeczy potrzebne do przedszkola dla starszych grup

W wyprawce przedszkolaka nie może zabraknąć:

• ubranek i bielizny na zmianę – rzeczy podpisane w woreczku materiałowym
  • szczoteczki, kubeczka i pasty do zębów – przybory podpisane
  • kapci – podpisanych np. na podeszwie
  • stroju gimnastycznego – strój podpisany w woreczku materiałowym ( dzieci pięcioletnie i sześcioletnie)

Rzeczy można przynieść do przedszkola od 28.08 - szczególnie prosimy rodziców dzieci 3 letnich o wcześniejsze przyniesienie pościeli i ubranek na zmianę !!